10 Jul 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Hjort presset i stilladssag

Hjort presset i stilladssag

Lørdag, 26. januar, 2008, 00:00:00

Ifølge Stilladsarbejdernes Landsklub er der intet, der hindrer ændring af lov, så krav om uddannelse bliver ens for dansk og udenlandsk arbejdskraft. Hjort har bolden

Hvis en dansk stilladsarbejder skal bygge stilladser over tre meter, skal han gennemgå og bestå et såkaldt certifikatkursus.
Samme krav mener Stilladsarbejdernes Landsklub skal gælde for udenlandske stilladsarbejdere, hvis man skal undgå dumping af sikkerheden på danske arbejdspladser.
Derfor kæmper klubben indædt for at få ændret den lempelse af uddannelseskravene, som er en følge af en ny lov, der trådte i kraft 1. oktober sidste år.
Loven blev lavet om på grund af et EU-direktiv, i daglig tale kaldet anerkendelsesdirektivet. Ændringen betyder, at udenlandske håndværkere er undtaget nødvendige og relevante certifikatkurser, som danskere skal have ved stilladsarbejde eller ved arbejde med for eksempel epoxy, asfalt og asbest.
- Bekendtgørelsen, som er lavet for at implementere EU-direktivet om gensidig anerkendelse af uddannelse, rækker meget længere end direktivet kræver, siger John Jacobsen, formand for Stilladsarbejdernes Landsklub til Arbejderen.
- Vores mål er, at Arbejdstilsynet fortsat kan kræve, at alle håndværkere, danske såvel som udenlandske, skal gennemføre de fornødne certifikatkurser, hvis ikke de har en tilsvarende eller bedre uddannelse fra deres hjemland.

Samme krav
Medlemmer af stilladsklubben er i dag samlet til landsmøde på Langsøhus i Silkeborg, og John Jacobsen er sikker på, at EU`s anerkendelsesdirektiv vil blive flittigt diskuteret.
Sagen ligger lige nu på beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksens (V) bord. Folketingets Arbejdsmarkedsudvalg har bedt ham undersøge blandt andet om det vil være i strid med EU, hvis dansk lov går videre end et EU-direktiv.
- Det plejer man nok at kunne, når det handler om miljø og sikkerhed. Og mig bekendt udstikker et EU-direktiv nogle minimumsbestemmelser. Derfor skal der gælde de samme krav for danske og udenlandske arbejdere. Alt andet er urimeligt, siger Bent Bøgsted, Dansk Folkepartis arbejdsmarkedsordfører til Arbejderen.
Heller ikke Thomas Adelskov, Socialdemokraternes ordfører på området, vil acceptere, at der spilles hasard med sikkerheden på det danske arbejdsmarked ved at lempe regler for den udenlandske arbejdskraft.
- Vi har meddelt ministeren, at problemet skal løses. Kommer der ikke en løsning, er vi indstillet på at bruge flertallet uden om regeringen, siger han til Arbejderen.

Hjort tvivler
Den 14. januar skriver Hjort Frederiksen til Stilladsarbejdernes Landsklub, at han tvivler på hvorvidt Danmark kan komme igennem med kravet om uddannelse til borgere fra andre EU-lande. I en række lande er anerkendelsesdirektivet blevet implementeret med et krav om særlig instruktion/oplæring i stilladsopstilling og ikke som et uddannelseskrav.
'Disse lande er ikke mødt med indsigelse fra Kommissionen vedrørende mangelfuld implementering af direktivet af den grund', hedder det.
Formanden for Stilladsarbejdernes Landsklub har dog ikke givet op.
- Vi har fået den stik modsatte vurdering af Videnskabsminster Helge Sander (V). Ifølge det, han siger, kan vi godt fastholde krav om uddannelse uden at komme i konflikt med EU. Det samme er blevet bekræftet af en EU jurist i TV-programmet Orientering.
Folketingets partier mødes om sagen den 25. februar.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


26. jan. 2008 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:42

Indland