04 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Musharraf er upopulær

Musharraf er upopulær

Lørdag, 16. februar, 2008, 00:00:00

Der er parlamentsvalg i Pakistan på mandag. Landets præsident Pervez Musharraf er ikke på valg, men parlamentet ventes af mange at blive sammensat på en sådan måde, at et flertal er ham fjendtligt stemt

Det samme gælder befolkningen, hvor en meningsmåling viser, at 64 procent mener, at landets stabilitet ville blive bedre, hvis Musharraf træder tilbage. Han kom til magten ved et militærkup i 1996 og 49 procent af pakistanerne mener, at hans valg til præsident sidste efterår var illegalt.
Det er Pakistans Folkeparti (PPP), hvis leder Benazir Bhutto blev dræbt for godt en måned siden, der ser ud til at vinde valget, skriver BBC. I spidsen står fru Bhuttos enkemand og deres søn. PPP har et nært forhold til Vesten.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


16. feb. 2008 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:42

Indland