En fodboldkamp i Parken får LO i Esbjerg til at flytte deres 1. maj arrangement til København
Der bliver ingen røde faner i Gryden i Esbjerg 1. maj.
En enig bestyrelse i LO Esbjerg har besluttet, at der ikke bliver noget 1. maj-arrangement på pladsen, som der plejer. Arrangementet er i stedet flyttet til Fælledparken i København.
Samme dag er der pokalfinale i fodbold, hvor Esbjerg FB møder Brøndby i Parken i København.
- Det er både Kristi Himmelfartsdag, konfirmationsweekend og fodboldkamp, der falder sammen. Vi risikerer, at der ikke kommer nogen til vores 1. maj arrangement, hvis vi holder det i Esbjerg, siger LO-formand, Ernst Aaskov, til DR`s Regioner.
LO tilbyder medlemmerne bustransport til København, så de både kan deltage i 1.maj i Fælledparken og tage til fodboldfinale i Parken.
FOA`s medlemmer havde set frem til at bruge dagen på at slå et ekstra slag for overenskomstkravene, fortæller formand Alis Boesen til Arbejderen.
- De har direkte spurgt, hvad LO bilder sig ind. Så nu holder vi 1. maj dagen før. Vi slår et stort telt op på parkeringspladsen, inviterer talere og hvad der ellers hører til et godt 1. maj-arrangement.
På spørgsmålet om, hvorfor FOA ikke holder fast ved 1. maj som dato, lyder svaret, at man ikke vil spænde ben for LO`s beslutning. Dansk Sygeplejeråd holder formandsmøde i dag, hvor de tager bestik af den opståede situation.
- Det er pinligt og forargeligt. Især i den her situation hvor de typiske kvindefag er i konflikt. Det er ikke dem, der skal se fodbold, siger Henning Hyllested, formand for havnearbejdernes losseklub i Esbjerg.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278