Det er i denne weekend, at nazisterne mindes Rudolf Hess, en af Hitlers nærmeste mænd. Antifascister i Kolding frygter, at de danske nazister i lighed med tidligere år vil gennemføre en march i byen
Derfor har de indkaldt til en moddemonstration som starter i dag lørdag den 16. august klokken 11.30 fra Kolding Banegård.
DNSB, Danmarks Nationalsocialistiske Bevægelse, erklærer selv, at de ikke marcherer i Danmark i år, men i stedet tager til Tyskland, hvor nazisterne afholder et arrangement i nærheden af byen Wunsiedel, der er Rudolf Hess hjemby, og hvor han ligger begravet. Rudolf Hess blev dømt for sine forbrydelser ved Nürnberg-processerne og sad i Spandau-fængslet i Berlin frem til sin død i 1987.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278