14 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

SF støtter Femerbro

SF støtter Femerbro

Onsdag, 03. september, 2008, 00:00:00

Venstre, Konservative, Radikale, Socialdemokraterne og SF har indgået en aftale om investeringerne i forbindelse med den kommende Femerbro

Udover selve brobyggeriet indebærer aftalen etablering af dobbeltspor på jernbanen mellem Vordingborg og Rødby samt elektrificering af jernbanen mellem Ringsted og Rødby. Selve broen forventes at koste 32 milliarder. Dertil kommer investeringer på trafikanlæg på land til mellem syv og otte milliarder.
SF har indtil nu været modstander af en Femerbro, det er første gang partiet er med i en broaftale. SF forklarer sin nye holdning med, at der er tale om forbedringer af jernbanen, som også kommer pendlerne til gode, og at der er lovet en klimavurdering af hele projektet.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


03. sep. 2008 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:35

Indland