14 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

BYG mener ID-kort er jødestjerne

BYG mener ID-kort er jødestjerne

Lørdag, 13. september, 2008, 00:00:00

Malerfagets ID-kort til mestre og svende med orden i overenskomsten er ¤¤jødestjernen om igen¤¤, siger Dansk Byggeris direktør Børge Elgaard

Det ID-kort, som Københavns malerfag har planer om at udstede til de ansatte, har sat sindene i kog i Dansk Byggeri, BYG. Det er jødestjernen om igen, mener BYG`s direktør Børge Elgaard.
Det er Københavns Malerlaug og Malernes Fagforening Storkøbenhavn som er blevet enige om at indføre ID-kortet for de ansatte hos laugets medlemmer.
- Der står jo i den pressemeddelelse, som de har sendt ud, at det kun er medarbejdere organiseret i Malernes Fagforening, der kan bære kortet. Det må jo så betyde, at dem der ikke har det, kan betragtes som 'skruebrækkere'. Og det ligner lidt en udstilling af dem, siger Børge Elgaard til Arbejderen.
Også formanden for Dansk Byggeris Malersektion, som Malerforbundet i Danmark også har overenskomst med, er pikeret over planerne om et ID-kort.
- Det er jo ganske få, der ikke overholder aftalerne. Og alle kan jo slå en skævert. Så hvorfor skal vi så pludselig rende rundt med ID-kort? Jeg synes ikke vi skal udstille dem, der har ordnede forhold, vi skal hellere gå efter dem, der ikke har det, siger Jørn Johansen til Arbejderen.
Men det er vel også meningen med ID-kortet - at man skal kunne skelne mellem dem, der har ordnede forhold og dem der ikke har det?
- Jamen, jeg kan ikke se hvad det her ID-kort skal kunne hjælpe. Det hænger jo bare de malersvende ud, der ikke vil være medlem af Malerforbundet, siger Jørn Johansen.
I den omtalte pressemeddelelse står der intet om at man skal være medlem af Malernes Fagforening for at få udstedt ID-kortet. Påstanden afvises af begge parter, og malerlaugets oldermand Per Vangekjær, kalder udmeldingerne fra Dansk Byggeri for 'bevidst fordrejning af virkeligheden'.
- Vi ønsker bare at slå et slag for den danske aftalemodel, fordi den er under pres. Vi vil gerne konkurrere - bare det sker på lige vilkår, siger Per Vangekjær til Erhvervsbladet.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


13. sep. 2008 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:35

Indland