15 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

S: Lønloft for bankdirektører

S: Lønloft for bankdirektører

Torsdag, 15. januar, 2009, 00:00:00

Som led i de igangværende forhandlinger om en ny bankpakke, kræver Socialdemokraterne et midlertidigt loft over direktør-lønninger på 2,5 millioner kroner årligt for de banker, som skal have del i de statsmilliarder som kastes ind i bankpakken

- Hvis vi skal ind og bruge skatteborgernes penge på en bankpakke, er det nødvendigt, at vi får stoppet lønfesten i bankerne. Der skal være et loft over bankdirektørernes løn, og det er inklusiv bonusordninger, optioner og andre variabler, siger Helle Thorning-Schmidt til Berlingske Tidende.
Det vil betyde en lønnedgang for foreksempel Peter Straarup fra Danske Bank på ti milliarder kroner om året. Forhandlingerne om bankpakken er nu i den afsluttende fase.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


15. jan. 2009 - 00:00   03. sep. 2012 - 13:31

Indland