Tonen var hård og uforsonlig, da Europaudvalget tirsdag forsøgte at få udenrigsministeren og dermed Danmark til at spille en mere aktiv rolle for fred i Gaza
Gazas sultne og sårede civile kan godt kigge langt efter et dansk pres på Israel!
Temaerne var ellers våbenhvile, nødhjælp og fred i Gaza, da udenrigsministeren tirsdag var kaldt i samråd af Europaudvalget.
Ministeren slog fast, at EU`s linje er, at man ikke forhandler med terrorister som Hamas. Heller ikke selvom der er tale om folkevalgte 'terrorister' - og det bakker Danmark op om:
- Ellers ville Danmark være sat fuldstændig udenfor. EU taler ikke direkte med Hamas. Hvis Danmark begynder at tale med Hamas, kan vi godt droppe enhver tanke om indflydelse. EU vil ikke give Hamas den sejr, der ligger i at legitimere dem, gjorde Per Stig Møller det klart.
Dén udmelding mødte modspil hos oppositionen:
- Ministeren vil kun have dialog med særligt udvalgte. Det tog tyve år, før Arafat kom ind i varmen. Skal det tage tyve år, før man vil tale med folkevalgte Hamas? Det er altid ens fjender, som man skal lave fred med. Det er aldrig vennerne, slog SF`s Pernille Frahm fast.
Også ideen om en handelsboykot og en boykot af Israel som EU-partner blev skudt ned af udenrigsministeren:
- Det er grundlæggende forkert at straffe den part, der er blevet overfaldet. Også selvom Israel slår hårdt igen! Det er fint, at EU har en associeringsaftale med Israel. Jeg vil ikke være med til at straffe Israel for, at én million israelere dagligt lever i frygt for kun at have femten sekunder tilbage at leve i. Det er psykisk terror, mener udenrigsministeren.
Enhedslisten genfremsætter nu sit forslag om, at EU`s handelsaftale med Israel skal stoppes.
- Udenrigsministeren er ikke bare passiv, men direkte aggressiv overfor Hamas. Det viser, at der skal en ny regering til, før Danmark kan være med til at lægge pres på Israel. Både Norge og Sverige har været meget mere offensive i forhold til at kritisere Israel, konstaterer Frank Aaen.
Udenrigsministeren har ikke meget håb til en varig våbenhvile:
- Hamas vil krig. De vil ikke en varig våbenhvile. De jo have Israel helt ud. Det er svært ikke at være sort/hvid. Hamas vil udslette Israel. De prædiker had og opfostrer børn i militante skoler, understregede ministeren.
Samrådet med ministeren skete på initiativ af Enhedslistens Frank Aaen. Han var trods alt tilfreds med samrådet.
- Oppositionen - lige fra de Radikale til Enhedslisten - står samlet. Det viste samrådet, og det viste den store demonstration i København, som samlede 10.000 mennesker forrige tirsdag. Det peger hen imod en anden politik, som kan lægge pres på Israel, når der kommer en anden regering, håber Frank Aaen.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278