12 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Børnehaver mangler madpenge

Børnehaver mangler madpenge

Onsdag, 28. januar, 2009, 00:00:00

Børnehaver får kun 15 kroner per barn til at indfri regeringens valgløfte om et sundt frokostmåltid om dagen. FOA frygter vacuumpakker

15 kroner per barn.
Det er, hvad landets børnehaver og vuggestuer får til at indfri regeringens valgløfte om et sundt frokostmåltid til alle børn i daginstitutioner inden næste nytår.
Madordningerne skal betales af forældrene, og derfor har kommunerne fået lov til at lade taksterne stige fra 25 til 30 procent af driftsudgifterne i børnehaver og vuggestuer.
Men hvis kommunerne ikke selv spæder til, vil der alligevel kun være 15 kroner per måltid til hvert barn. Den pris skal dække både råvarer og lønudgifter til dem, der skal lave maden.
Det viser en ny undersøgelse, som Bureau 2000 har lavet for fagforbundet FOA.
- Det siger sig selv, at det er svært for ikke at sige umuligt, at lave et sundt og nærende måltid mad til børn for kun 15 kroner, når prisen både skal dække selve maden og fremstillingen af den, siger Jakob Sølvhøj, der er formand for FOA`s pædagogiske sektor.
Han frygter, at de manglende penge vil betyde, at mange institutioner må købe vakuumpakket cateringmad.
Mange af institutionerne har nemlig ikke faciliteter til at lave frokost til børnene, og aftalen om madordningen giver ikke kommunerne penge til at etablere nye køkkener.
Jakob Sølvhøj opfordrer derfor regeringen til at lade kommunerne hæve anlægsloftet, så de kan etablere køkkener i institutionerne og lade maden blive tilberedt lokalt.
- Sund mad handler jo ikke kun om mængden af gulerødder, der bliver spist. De sunde madvaner kommer også af, at børn er vidne til - eller med i - tilberedningen af maden. Børnene skal kunne se, dufte og føle den mad, de senere skal sætte sig til bords og spise, påpeger han.
For fire ud af fem vuggestuebørn vil vacuumpakket færdigmad være en konkret forringelse.
De har nemlig allerede madordninger i dag, hvor maden bliver tilberedt i vuggestuens køkken, men de stramme økonomiske rammer kan tvinge kommunerne til at etablere fælles madindkøb i både børnehaver og vuggestuer.
- På den måde stiger taksten for en vuggestueplads uden, at forældrene til vuggestuebørn får noget for pengene, siger Jakob Sølvhøj.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


28. jan. 2009 - 00:00   03. sep. 2012 - 13:31

Indland