03 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Én krone ekstra per time

Én krone ekstra per time

Onsdag, 04. marts, 2009, 00:00:00

Skattepakke løser ikke den skrigende mangel på velfærds-arbejdskraft: Syv timer ekstra om ugen giver 41 kroner ekstra om måneden til sosu-hjælpere

Social- og sundhedshjælperen skal arbejde ekstra for at få regeringens skattelettelser til de rige til at løbe rundt. Men selv får de kun 1,37 kroner i skattegevinst per time de arbejder ekstra. Det svarer til cirka 41 kroner ekstra om måneden hvis en social- og sundhedsassistent går fra at arbejde 30 til 37 timer hver uge.
Både FOA og hovedforbundet FTF har regnet på, hvor meget offentligt ansatte får ud af at arbejde mere, som er regeringens erklærede formål med skattereformen: Maksimalt 50 kroner ekstra i skattegevinst hver måned. Det er, hvad en lærer, sygeplejerske, pædagog og socialrådgiver får ud af at arbejde syv timer ekstra hver uge. For lavtlønsgrupper som sosu-assistenter og sosu-hjælpere er gevinsten endnu mindre.
- Det er helt grotesk. Nu har vi i lang tid hørt regeringen tale om, at det er vigtigt at anspore danskerne til at arbejde mere, end de gør i dag. Det var hele baggrunden for Skattekommissionens arbejde, konstaterer Dennis Kristensen, formand for FOA og uddyber:
- Alligevel har regeringen og Dansk Folkeparti fravalgt at give frontarbejderne i det danske velfærdssystem et incitament til at arbejde mere. Det hænger da slet ikke sammen.
Samtidig viser en frisk undersøgelse fra Capacent Epinion, at 90 procent af danskerne ikke vil arbejde mere efter regeringens skattereform. Dermed risikerer det økonomiske grundlag for regeringens skattepakke at smuldre: Regeringen regner nemlig med at få øgede skatteindtægter og øget forbrug og mere gang i hjulene fra en stigning i antal ydede arbejdstimer svarende til 19.000 fuldtidsjob.
Men skatteministeren er ikke til at slå ud af kurs:
- Skulle det så kun være ni procent, der arbejdede mere. Hvis de så ville tage en time eller to mere om ugen, så er det faktisk nok til, at de til sammen tæller op til de cirka 19.000, vi har gættet på reformen får i arbejde, siger skatteministeren i TV Avisen.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


04. mar. 2009 - 00:00   03. sep. 2012 - 13:31

Indland