14 May 2026  

KBH: Let skyet, 10 °C

Hård kritik af Danske Bank

Hård kritik af Danske Bank

Fredag, 06. marts, 2009, 00:00:00

Danske Banks generalforsamling onsdag blev meget usædvanlig. Mange aktionærer gik på talerstolen og rettede meget skarp kritik mod bankens bestyrelse. De fleste talere krævede ligefrem bestyrelsens afgang, skriver dr.dk

- Med den aktiekursudvikling, vi har haft, er det ikke mærkeligt, at aktionærerne vil give deres mening til kende, siger bestyrelsesformand for banken, Alf Duch-Petersen.
Et af de store kritikpunkter var bankens håndtering af Stein Bagger-sagen. TV Avisen har afsløret, at banken brød med interne procedurer og undlod at tjekke en underskrift på et lånedokument til 95 millioner kroner. Underskriften, der skulle repræsentere tidligere bestyrelsesformand i IT Factory, Asger Jensby, viste sig senere at være forfalsket.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


06. mar. 2009 - 00:00   03. sep. 2012 - 13:31

Indland