25 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Arbejdsløse kræver lige vilkår

Arbejdsløse kræver lige vilkår

Tirsdag, 31. marts, 2009, 00:00:00

I går demonstrerede arbejdsløse murere og murerarbejdsmænd foran en byggeplads i Århus. De kræver overenskomst og stop for udnyttelse af udlændinge

For tiden er der omkring 300 arbejdsløse murere og murerarbejdsmænd i Århus.
Flere af dem tog i går morges opstilling foran en byggeplads i Solbjerg i Århus, hvor firmaet K.K.P. Byg ApS. for tiden har mellem ti og fjorten litauere ansat under dårlige forhold og underbetaling.
- Vi er forargede over, at vi bliver sendt hjem på dagpenge, mens arbejdsgiverne ansætter udlændinge til 60 kroner i timen. Vi kan ikke klare os på den timeløn, og det skal de heller ikke, siger Nicolai Sørensen til Arbejderen.
Han er talsperson for det sevbestaltede aktivitetsudvalg, der består af arbejdsløse murere og murerarbejdsmænd i Århus, og som stod bag demonstrationen i Solbjerg.
- Det er tredje gang vi aktionerer for at få K.K.P. Byg til at tegne overenskomst. Vi vil ikke finde os i social dumpning og ønsker ikke en østeuropæisk underklasse uden rettigheder i den danske byggesektor. Vi har en nul-tolerance overfor plattenslager i byggeriet, som driver deres virksomhed ved grov underbetaling af vores kolleger øst fra og blæser på danske love og regler, erklærer Nicolai Sørensen.
Det er ikke kun lønforholdene, der forarger de arbejdsløse århusianere. Indkvarteringen af de østeuropæiske bygningsarbejdere er heller ikke efter reglerne.
- Vi har været forbi klokken 22 og 23 om aftenen og set, at de sidder i mandskabsvognene og ser fjernsyn. Der hænger vasketøj udenfor, så meget tyder på, at de bor på pladsen. Det er ikke en måde at behandle folk på, understreger Nocolai Sørensen.
Aktivitetsudvalget vil helt sikkert være at finde på pladsen i Solbjerg en anden gang. Ligesom udvalget kan finde på at 'slå til' mod andre arbejdsgivere, der ikke sørger for at ansætte folk på ordnede vilkår.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


31. mar. 2009 - 00:00   03. sep. 2012 - 13:31

Indland