I starten af maj kører to brugte ambulancer, to handikap-køretøjer og en lastbil med kørestole og legetøj fra Danmark med kurs mod Gaza
Danmark kommer på solidaritetens landkort, når fem køretøjer i starten af maj kører fra Danmark med kurs mod Gaza.
Det er lykkedes danskere og palæstinensere i Danmark at skaffe to brugte ambulancer hos Falcks Redningskorps samt to handikap-transportere og en lastbil.
Lego-koncernen har skænket tre paller med lego-legetøj til børn i Gaza - alt sammen skal om bord i lastbilen, der sammen med over 50 andre køretøjer fra 11 lande i Europa afsejler havnebyen Genova den 3. maj.
- Der er allerede mennesker, der har lovet os en masse brugte kørestole og bunker af legetøj. Blandt andet har læsere af jeres avis ringet til mig og skænket legetøj, fortæller en glad Mohmad Qais, til Arbejderen. Qais er kontaktperson til Gaza-konvojens i Danmark.
- Lastbilen fra Danmark skal bruges til mobil sundhedsklinik i Gaza, tilføjer han.
I krigen i december-januar ødelagde israelske missiler blandt andet værdier betalt med en million danske kroner. En mobil sundhedsklinik til 180.000, støttet af midler fra Folkekirkens Nødhjælp og Udenrigsministeriet, blev totalt ødelagt.
- Vi håber stadig, at folk henvender sig med brugte kørestole, krykker og andet grej til hospitalerne, foruden legetøj til børnene, siger palæstinenseren. Han efterlyser også folk, der har kørekort og som vil tage med.
Arrangør af konvojen er ECESG, den europæiske kampagne for at stoppe belejringen af Gaza.
Bilerne lastes i Genova på et skib til Alexandria i Egypten. Herfra vil bilerne i løbet af tre dage nå Rafah-grænsen til Gaza. Med konvojen vil være ni medlemmer af EU-Parlamentet og fra EU-landes parlamenter
Dansk indsamling: Mohmad Qais: Tlf. 20677847 eller 50270012. mohamadaboali@hotmail.com
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278