På lørdag slår Kirkeasyl dørene op til støttefest for de afviste irakere. Selvom der ikke er meget at feste for, er støtten hårdt tiltrængt, siger Kirkeasyl
Efter at endnu en iraker er blevet anholdt, vælger flere af de afviste asylansøgere nu at gå under jorden af frygt for at blive tvangsdeporteret til deres uroplagede hjemland.
- Der er netop sket det kedelige, at endnu en af de afviste asylansøgere er blevet anholdt, fortæller Joachim Hamoo til Arbejderen.
Irakeren, der i går mødte op til den obligatoriske meldepligt på center Sandholm, blev anholdt af politiet, der stod og ventede ham.
Antallet af irakere, der er blevet hentet af politiet, er nu oppe på elleve. Endnu er ingen blevet tvangsudvist.
- Irakerne er virkelig bange, der er ingen der tør møde op på centrene til deres meldepligt længere, der er mange, der er gået under jorden. Det vil sige, at de rent juridisk ikke længere anses som asylansøgere. Det er et paradoks, at den danske stat tvinger irakerne til valget mellem arrestation eller illegalitet, fortsætter Joachim Hamoo.
Said Parvin fra Asylret bekræfter oplysningerne om, at flere irakere nu går under jorden.
- Heldigvis er der mange folk, der er villige til at hjælpe de mennesker, der går under jorden, siger Said Parvin.
I mandags bragte Ekstra Bladet artiklen: 'Fed ferie i Irak', en artikel der sår tvivl om hvorvidt, de afviste irakeres liv reelt er i fare, hvis de bliver sendt hjem.
- Ekstra Bladet blander simpelthen pærer og bananer sammen. Der er en enorm forskel på, at irakere med dansk statsborgerskab eller opholdstilladelse tager på kortvarige besøg hos slægtninge i sikre dele af Irak, og så det at hjemsende afviste asylansøgere hvoraf mange kommer fra de farligste områder i Irak, siger Jakob Tamsmark fra Kirkeasyl.
På lørdag er der støttefest for de afviste irakere i kulturhuset på Kapelvej 44.
Dørene åbner klokken 16, hvor der vil være livemusik, mad og drikkevarer alt sammen til fornuftige priser. Entréen er 30 kroner, og alt overskud fra festen går til Kirkeasyl.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278