Dansk Folkeparti kræver, at regeringen sørger for, at de afviste irakiske asylansøgere bliver anholdt og sendt til Irak
De flygtninge som de irakiske myndigheder afviser at modtage, fordi deres papirer ikke er i orden, vil Dansk Folkeparti have anbragt i særlige flygtningelejre i Irak, hvor de skal opholde sig, mens der kommer styr på papirerne.
- Det vil være den allerbedste løsning at oprette lejre i Irak eller så tæt på Irak som muligt, hvis man ikke kan komme ind i landet. Den tilstand, vi har i Brorsons Kirke, kan ikke fortsætte, siger Pia Kjærsgaard til Berlingske Tidende.
Venstres integrationsordfører Karsten Lauritzen afviser forslaget om lejre i Irak. Integrationsministeren lover, at flere irakere vil blive tvangsudvist nu.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278