06 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Danish Crown slagter job igen

Danish Crown slagter job igen

Torsdag, 03. september, 2009, 00:00:00

I sidste uge havde de statsministerbesøg. I denne uge får 76 ansatte på Danish Crown i Ringsted en fyreseddel

Færre slagtninger.
Sådan lyder begrundelsen for, at 76 ansatte ved Danish Crown i Ringsted nu skal ud at finde andet arbejde. Beskeden kom i går, mindre end en uge efter at slagterikoncernen bebudede lukning af Tulip i Sønder Borup ved Randers.
Slagteriet i Ringsted er Danish Crowns næststørste afdeling med omkring 1000 ansatte. I løbet af få måneder er antallet af slagtninger dalet fra 50.000 til mellem 46 og 47.000 slagtesvin om ugen.
- Det er en konsekvens af, at der transporteres så mange svin til slagtning i Tyskland. Det er et stigende problem, som jeg virkelig håber, der snart bliver gjort noget politisk ved, siger næstformand for Fødevareforbundet NNF Sjælland og Øerne, Bent Hansen, til Fødevareforbundet.dk.
Han finder fyringerne i Ringsted meget beklagelige, og mener, at det skaber usikkerhed, at koncernledelsen snakker om at lukke to afdelinger som led i en større spareplan.
Tillidsrepræsentant Torben Lyngsø deler bekymringen, men forventer samtidig, at der er tale om en midlertidig nedgang i slagtetallet.
I sidste uge var statsminister Lars Løkke Rasmussen på besøg på slagteriet i Ringsted.
Han fik både læst og påskrevet om problemerne med veterinæromkostningerne og ikke mindst manglende miljøgodkendelser til svineproducenter, som får en del af skylden for den krise, som Danish Crown er havnet i.
- Så kan vi jo håbe, at der kan komme noget positivt ud af det, siger Torben Lyngsø.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


03. sep. 2009 - 00:00   03. sep. 2012 - 13:29

Indland