Det er en myte, at skattetrykket får højtlønnede danskere til at flygte til udlandet. Kun godt to procent af de danskere, der bor og arbejder i udlandet, gør det af økonomiske årsager. Det viser en undersøgelse fra Københavns Universitet
Det store flertal rejser ud på grund af arbejdet eller kærlighed. Over 47 procent af de mere end 1000 udlandsdanskere, der deltager i undersøgelsen, har forladt Danmark på grund af arbejdet. Næsten hver fjerde har gjort det fordi de har forelsket sig i en udlænding.
- Jeg kender ikke en eneste, der er rejst ud på grund af skatten, siger Birgitte Leding Lund til ugebrevet A4. Hun bor i Singapore, hvor hendes mand er udstationeret. De har i alt boet 40 år i udlandet.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278