04 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Læger vil hjælpe asylansøgere

Læger vil hjælpe asylansøgere

Onsdag, 30. september, 2009, 00:00:00

Vi er parat til at behandle afviste asylansøgere, som er gået under jorden, hvis de har behov for lægehjælp. Sådan lyder meldingen fra Kristelig Lægeforenings årsmøde i lørdags

- Vores holdning er, at vi er forpligtede både af lægeløftet og buddet om næstekærlighed til at hjælpe syge mennesker. Hvis det i nogle tilfælde er kriminelt, må vi tage den straf, der ligger i det, siger formand for Kristelig Lægeforening Hans Holmsgaard til Kristeligt Dagblad.
Han fortæller, at der var massiv opbakning på årsmødet til en udtalelse om behandling af afviste asylansøgere.
Formanden for Lægeforeningens etiske råd har tidligere kritiseret sundhedspersonale, som behandler afviste asylansøgere udenom de officielle kanaler.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


30. sep. 2009 - 00:00   03. sep. 2012 - 13:28

Indland