28 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Kommunens tilbud i skraldespanden

Kommunens tilbud i skraldespanden

Lørdag, 07. november, 2009, 00:00:00

200.000 kroner dyrere - og udsigt til ringere service! Det er hvad Amagers skatteborgere kan vente sig efter udlicitering af skrald

Et rent ideologisk eksperiment!
Sådan beskriver Enhedslistens medlem af teknik- og miljøudvalget i Københavns Borgerrepræsentation, Morten Kabell, den kontrakt med et privat skraldefirma, som udvalget godkendte onsdag eftermiddag.
Det kommunale selskab Center for Renhold havde afgivet et tilbud, der var 200.000 kroner billigere end det private selskab, som nu er blevet valgt.
Kun SF og Enhedslisten stemte imod.
- Teknik- og miljøudvalget er ikke i stand til at svare på, hvad Amagers borgere får for disse ekstra kroner. Det er helt absurd. Især fordi udliciterings-partiernes argument for at vælge et privat firma netop er, at de er både bedre og billigere, siger Morten Kabell til Arbejderen.
Hidtil har kommunen selv stået for at holde Amagers gader, veje, pladser og fortorve rene og tømme de amagerkanske skradespande.
Men nu er det slut: Den 1. januar næste år overtager det private selskab. Navnet på det er endnu ikke offentliggjort.
I et forsøg på at undgå ringere service må teknik- og mijøudvalget indgå en række tilkøb i kontrakten med det nye private selskab. Men Morten Kabell er ikke tryg:
- Med det private selskab får vi et profitelement ind i skraldeindsamlingen. Pengene til aktionærerne kan kun komme to steder fra: Enten ved ringere service eller ved ringere arbejdsforhold. Hvorfor beholder vi ikke skraldeindsamlingen på kommunale hænder? Så er vi sikret samme service til en billigere penge, siger Morten Kabell.
Kravet om udlicitering kommer hverken fra regeringen eller fra EU. Kommunen lever allerede op til regeringens krav om udbud. Det er lokalpolitikerne selv, der har fået ideen.
Teknik- og miljøudvalget har besluttet, at 8,5 procent af Center for Renholds kerneopgaver skal i udbud fra 2010. Til næste år sendes yderligere 3,7 procent af opgaverne i udbud.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


07. nov. 2009 - 00:00   03. sep. 2012 - 13:07

Indland