27 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

FTF-formand piller ved efterløn

FTF-formand piller ved efterløn

Fredag, 20. november, 2009, 00:00:00

Skal der være kvalificeret arbejdskraft nok i fremtiden, skal der ske ændringer af efterløn og dagpenge, mener FTF`s formand, der er klar til begge dele

Skal der være råd til velfærd i fremtiden, så er det nødvendigt med reformer på arbejdsmarkedet.
Det mener Bente Sorgenfrey, formand for FTF.
- Senere eller mere gradvis tilbagetrækning er helt nødvendigt, hvis vi vil sikre arbejdskraft til både at levere og finansiere den brede velfærd, sagde formanden i den mundtlige beretning på FTF-kongressen.
Efterløn er et ømtåleligt emne i fagbevægelsen.
LO-formand Harald Børsting afviser da også, at der skal pilles ved efterlønnen. Ifølge DR's Nyheder kalder han FTF's melding for 'utidig snak'.
Han henviser til det velfærdsforlig, som blev indgået i 2006, og som betyder, at efterløns- og pensionsalderen sættes gradvis i vejret med virkning fra 2019. I øjeblikket er efterlønsalderen på 60 år og man kan gå på pension som 65-årig.
- Når FTF vil diskutere efterlønnen, må det være udtryk for, at deres medlemmer ikke i samme grad er udsat for nedslidning, som de grupper LO repræsenterer, siger Harald Børsting.
Socialdemokraterne og SF ser ingen grund til at pille ved efterlønnen. Til gengæld griber de Radikale FTF's udmelding med kyshånd.
- De dystre udsigter, der er for dansk økonomi, er et enormt pres for alle ansvarlige partier, herunder Socialdemokraterne. Men jeg ved ikke, om det er et ekstra pres. Det er snarere en hjælpende hånd, hvis fagbevægelsen er klar til at tage den her diskussion, siger de radikales finansordfører Morten Østergaard til Berlingske.dk.
Bente Sorgenfrey understreger, at meldingen ikke skal opfattes som en carte blanche til regeringen i forhold til reformen og advarer regeringen mod at gennemføre reformer udenom arbejdsmarkedets parter.
- Lad mig sige det helt klart. Vi er parate til at tage et medansvar i samfundet, men det kræver også, at regeringen og Folketinget er villige til at give reel indflydelse til FTF og FTF-organisationerne. Noget for noget. Det er de vilde med i regeringen. Og det er vi også, hvis det er en reel og for os fornuftig handel, fastslår Bente Sorgenfrey,
Et stadig mere svækket dagpengesystem trænger også til ændringer. FTF-formanden kom i den mundtlige beretning ind på dagpengedækningen, der for mange FTF grupper kun udgør 40 procent af deres løn. Sammen med de massive kontrolforanstaltninger og ufleksible regler for opkvalificering af de arbejdsløse, har det gjort medlemskab af en faglig a-kasse mindre attraktivt.
- Dermed svækkes den danske aftalemodel og i sidste ende vores flexicurity og samfundets økonomi. Den danske aftalemodel er bygget på høj organisering hos både lønmodtagere og arbejdsgivere, sagde Bente Sorgenfrey.
Hvilke konkrete ændringer, der skal til for at sikre et mere tidssvarende dagpengesystem og dermed sikring af den danske aftalemodel, kom hun ikke nærmere ind på.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


20. nov. 2009 - 00:00   03. sep. 2012 - 13:07

Indland