Med 5000 nye arbejdsløse i november måned er antallet nu det højeste siden januar 2006
Antallet af arbejdsløse steg med 5000 personer i november måned.
Det viser den seneste opgørelse fra Danmarks Statistik.
Korrigeret for sæsonudsving når antallet af registrerede arbejdsløse op på 122.700 personer, hvilket svarer til en arbejdsløshedsprocent på 4,4. Det er det højeste niveau siden januar 2006.
Stigningen overrasker ikke 3F`s formand Poul Erik Skov Christensen. 3F`s ligger fortsat helt i top med 26.200 medlemmer uden job, svarende til en arbejdsløshedsprocent på 10,3.
- Det, vi ser, er resultatet af den økonomiske krise, som lønmodtagerne ikke er skyld i, men som mange af vores medlemmer allerede betaler en høj pris for, siger forbundsformanden til fagbladet.dk.
Han har derfor ikke meget tilovers for finansminister Claus Hjort Frederiksens formaninger til lønmodtagerne om at vise løntilbageholdenhed ved de netop startede overenskomstforhandlinger.
- Med andre ord skal lønmodtagerne betale for krisen to gange. Først i form af voksende ledighed og alt hvad det fører med sig og dernæst ved ikke at stille krav ved overenskomstforhandlingerne, lyder det fra Poul Eriks Skov Christensen.
Han mener ikke, man kan spare sig ud i krisen, men peger på behovet for øgede investeringer i mennesker og forskning, så dansk konkurrenceevne kan forbedres.
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE-Rådet) mener, at krisen har kostet de offentlige kasser et tab på cirka 20 milliarder kroner alene i 2009. Blandt andet i form af flere dagpengeudbetalinger. Fortsætter den nuværende udvikling vil tabet vokse til 45 milliarder kroner.
- Regeringen kan med sin økonomiske politik ikke sparke gang i det private forbrug. Samtidig har man lavet drypvise initiativer i stedet for en ambitiøs vækstpakke, siger Lars Andersen, direktør i AE-Rådet, i en kommentar til den fortsatte stigning i arbejdsløsheden.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278