19 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Videnskabsminister A/S

Videnskabsminister A/S

Onsdag, 24. februar, 2010, 00:00:00

Lars Løkke henter ny videnskabsminister fra det private erhvervsliv. De studerende er skeptiske, men håber, at den nye minister vil droppe planer om privatuniversiteter

Danmarks nye videnskabsminister hedder Charlotte Sahl-Madsen. Hendes medlemskab af det Konservative Folkeparti er blot en dag gammelt og Charlotte Sahl-Madsen har aldrig før siddet i Folketinget.
Til gengæld har hun en fortid i det private erhvervsliv både som administrerende direktør i forlystelsesparken Danfoss Universe og som udviklingschef for Lego. Begge virksomheder har været nævnt som bud på kommende ejere af private universiteter.
- Det er helt rigtigt, at hun er valgt som minister fra erhvervslivet. Men Danfoss Universe har ikke kun et kommercielt sigte. Vores vision er at fremme naturvidenskaben blandt børn og unge, siger Michael Sølvsten til Arbejderen. Som nuværende administrerende direktør i Danfoss Universe har han været kollega til Charlotte Sahl-Madsen.
Michael Sølvsten mener, at alle kan være 'trygge at lægge universiteterne i Charlotte Sahl-Madsen hænder'. Men det er ikke uden nervøsitet, at de studerende tager imod den nye minister.
- Det er klart, at vi er skeptiske overfor, under hvilke former en minister fra erhvervslivet har tænkt sig at samarbejde med det sted, hun kommer fra. Hvis Charlotte Sahl-Madsen vil øge samarbejdet med det private erhvervsliv, håber vi ikke under nogen omstændigheder, det bliver under de former, den afgående minister Helge Sander spillede ud med. Jeg vil gerne opfordre til, at hans planer om privatuniversiteter blive i skuffen, siger Mikkel Zeuthen, formand for Danske Studerendes Fællesråd (DSF), til Arbejderen.
Michael Sølvsten vil ikke udtale sig om den nyudnævnte ministers holdning til privatuniversiteter.
- Det lader jeg hende selv om at fortælle. Det, som kendetegner Charlotte, er, at hun til enhver tid vil vælge det, som fremmer den naturvidenskabelige forskning. Hun er en ildsjæl, og jeg tror ikke, hun vil lade de politiske partiers holdninger lægge sig i vejen for hendes visioner, erklærer han.
Arbejderen har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Charlotte Sahl-Madsen.
Mikkel Zeuthen håber, at den nye minister vil være bedre til at lytte til de studerende end hendes forgænger. For at diskutere universiteterne og de studerendes forhold har han inviteret sig selv på kaffe hos Charlotte Sahl-Madsen i hendes nye ministerium.
Udover at lade universiteterne blive på offentlige hænder ønsker Mikkel Zeuthen sig, at den nye minister dropper 'den ideologiske modstand' mod gruppeeksamen.
Charlotte Sahl-Madsen er den anden minister, som Lars Løkke henter ind direkte fra erhvervslivet. I november sidste år blev Lykke Friis indsat som klima- og energiminister, efter at hun samme dag havde meldt sig ind i Venstre. Lykke Friis er tidligere europapolitisk chef hos Dansk Industri.


Privatuniversitet
Tidligere videnskabsminister Helge Sander har forslået at oprette privatuniversiteter i Danmark. De skal have mulighed for at opkræve ubegrænset brugerbetaling og samtidig få offentlig støtte.
Ifølge hans plan skulle Folketinget til efteråret behandle et lovforslag om privatuniversiteter.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


24. feb. 2010 - 00:00   03. sep. 2012 - 12:49

Indland