13 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Danmark taber ligelønskamp

Danmark taber ligelønskamp

Tirsdag, 09. marts, 2010, 00:00:00

Danmark kan ikke følge med vores nabolande, når det handler om ligestilling af mænd og kvinder. Både i forhold til ligeløn, ledelsesposter og politisk repræsentation, er danske kvinder underrepræsenteret

Afdelingsleder hos Institut for Menneskerettigheder, Susanne Nour, mener, at udviklingen nærmest er gået i stå.
- Det er som om vi i Danmark de sidste ti år har tænkt, at ligestillingen nok kommer af sig selv. Men strukturer, systemer og praksis ændres ikke af sig selv. Ligestilling kræver vilje, prioritering og konstant pres, siger Susanne Nour.
Hun henviser til tal fra Beskæftigelsesministeriet, der viser, at kvinder stadig tjener næsten en femtedel mindre end mændene, og sådan har billedet set ud de sidste ti år.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


09. mar. 2010 - 00:00   03. sep. 2012 - 12:49

Indland