Lønforskellen mellem mandlige og kvindelige HK`ere svarer til, at kvinderne arbejder fem timer om ugen uden at få løn
Kvinder i HK får i gennemsnit 13,6 procent mindre i løn end deres mandlige kolleger.
- Det betyder reelt, at vores kvindelige medlemmer arbejder gratis omkring fem timer om ugen. Hver eneste uge, konstaterer HK Østjyllands formand, Viggo Thinggård.
Den østjyske fagforening har haft lommeregneren fremme og har fundet ud af, at kvindernes lavere løn for sammenligneligt arbejde betyder, at de arbejder gratis rigtig mange timer om ugen.
HK Østjylland illustrerer det også på en anden måde: Når den kvindelige HK`ers mandlige kollega går hjem for at holde fyraften fredag klokken 14, svarer uligelønnen til, at hun selv må blive til klokken 19, for at få samme løn.
- Det er helt ude i hampen og dybt deprimerende set i lyset af, at kvindernes internationale kampdag netop har rundet sin 100-års fødselsdag, mener Viggo Thinggård.
HK Østjyllands fællesformand har ikke fantasi til at forestille sig, at nogen mand i dagens Danmark synes, det er i orden, at hans egen kone eller kæreste skal arbejde fem timer, efter at hendes mandlige kollega har forladt 'pinden', for at udligne lønforskellen.
HK kræver derfor lovmæssig adgang til lønoplysningerne på alle virksomheder, så de lønmæssige skævvridninger bliver afdækket.
- Det er vigtigt at få lønoplysningerne frem i lyset for at kunne gøre noget ved problemet, forklarer Viggo Thinggård.
Som det er nu, skal HK enten bruge 'luske-metoden' eller 'snuble-modellen'. Enten skal HK snige sig forbi virksomhedernes printere på det rigtige tidspunkt, eller også skal HK nærmest 'falde' over lønoplysningerne.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
![](https://arbejderen.dk/sites/default/files/mobile_pay_arb.png)
87278