De økonomiske vismænd anbefaler en stram finanspolitik i 2011. Det fremgår af vismandsrapporten, som blev offentliggjort i går.
LO advarer om, at det vil kunne kvæle enhver tendens til opsving og føre til flere arbejdsløse. Vismændene vurderer, at det officielle antal arbejdsløse næste år vil stige til 148.000.
– Formandskabets anbefalinger om en stram finanspolitik giver anledning til et direkte økonomisk tab. Samtidig vil den mindre efterspørgsel efter arbejdskraft betyde en stigning i antallet af langtidsarbejdsløse. Et problem, der vil lede til marginalisering og udstødning fra arbejdsmarkedet, siger LO-formand Harald Børsting. Han peger i den forbindelse på det absurde i at halvere dagpengeperioden.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278