07 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Flere 14-årige i fængsel

Flere 14-årige i fængsel

Torsdag, 01. juli, 2010, 10:19:37
Flere 14-årige i fængsel
Mette Kramer Kristensen

Helt unge teenagere kan havne i voksenfængsler, når den kriminelle lavalder i dag bliver sænket fra 15 til 14 år.

En rundspørge fra Ritzau til landets syv sikrede ungdomsinstitutioner viser, at der i øjeblikket ikke er en eneste ledig plads tilbage på institutionerne. På grund af pladsmanglen frygter Danske Regioner, at en del af de 14-årige, der nu kan fængsles, må placeres i voksenfængsler.

Sænkningen af lavalderen skete trods kritik fra dommere, børneeksperter og regeringens egen ungdomskommission, som frygter, at sænkningen vil at forhærde de 14-årige mere.

I går kom det frem, at Danmark allerede i dag har nordisk rekord i at sende børn under 18 år i voksenfængsel på grund af pladsmanglen på de sikrede institutioner.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


01. jul. 2010 - 10:19   03. sep. 2012 - 12:41

Indland