04 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Udlicitering er aftalebrud

Udlicitering er aftalebrud

Onsdag, 22. december, 2010, 10:39:33

Hans Sig Nielsen, formand for den offentlige gruppe i 3F Århus, mener det er aftalebrud at sende skolerengøringen i udbud. Også LO Århus synes det er problematisk.

Formanden for den offentlige gruppe i 3F Rymarken, Århus, Hans Sig Nielsen, er skuffet over, at en socialdemokratisk borgmester kan finde på at konkurrenceudsætte mere rengøring på skolerne. De nuværende erfaringer viser, at det betyder tempoopskruning og dårligere arbejdsforhold, påpeger han.
PN

500 rengøringsassistenter i Århus Kommune risikerer at få deres arbejde udliciteret. Det sker, hvis det budget, der nu er sendt i høring, bliver vedtaget.

– Det er aftalebrud at sende skolerengøringen i udbud, mener formanden for den offentlige gruppe i 3F Rymarken, Hans Sig Nielsen.

Han peger på, at da 25 procent af skolerengøringen forsøgsvis blev overtaget af private firmaer for et år siden, blev der indgået en aftale om at der ikke skulle foretages flere udbud, før der er lavet en evaluering af de hidtidige erfaringer. Det skulle ske i forbindelse med, at de nuværende kontrakter udløber i slutningen af 2012.

Derfor er Hans Sig Nielsen også meget forundret over, at der allerede nu igen peges på udlicitering.

– Jeg mener, at både rådmanden for skoleområdet og borgmesteren løber fra den aftale, vi har indgået, siger han til Arbejderen.

Aftale med LO

Det er ikke den eneste aftale, der er i spil. Op til kommunalvalget i 2009 blev der lavet en kommunalpolitisk aftale mellem LO Århus, Socialdemokraterne, SF og Enhedslisten, som dannede grundlag for, at LO støttede de tre partier i valgkampen.

Her står der blandt andet, at hvis opgaver sendes i udbud, skal der være »gode faglige og saglige grunde«, og »udlicitering skal ikke være en genvej til at forringe løn- og arbejdsvilkår«.

Til det siger Hans Sig Nielsen:

– Jeg har aldrig set udlicitering gennemført uden at forringe løn- og arbejdsvilkår. Men jeg håber, for rengøringspigernes skyld, at vi kan opfylde aftalen.

Formanden for LO i Århus, Anders Munk, synes, det er meget problematisk, at budgetforliget lægger op til nye udbudsrunder.

– I forhold til den kommunalpolitiske aftale, som vi har indgået med S, SF og Enhedslisten, er man tæt på smertegrænsen. Jeg ved godt, at vi lavede en aftale, som ikke gik imod udlicitering, men det var noget af det, som vi diskuterede allermest, og hver Enhedslisten tog forbehold.

– Vores holdning var, at politikerne skulle tænke sig godt om, inden de sendte i udbud. Udlicitering betyder altid, at man presser løn- og arbejdsvilkår, og det her kommer til at gå ud over vores medlemmer. Her har vi noget, vi skal have snakket om, siger Anders Munk til Arbejderen.

Inden for rammen

Kristian Würtz, som er politisk ordfører for Socialdemokraterne, vil ikke kommentere på, om byrådspartierne bryder en aftale med 3F. Men i forhold til den kommunalpolitiske aftale med LO Århus mener han, at udliciteringen af skolerengøringen ligger inde for rammerne.

– Der er ikke noget i den aftale, som blev indgået mellem LO Århus og de tre partier, som forhindrer at der kan ske udbud. Nu ligger der et spareforslag, som er i høring. Når det er vedtaget, skal der udarbejdes et nærmere beslutningsgrundlag. Det vil leve op til de standarder, vi har i Århus Kommune. Det ligger inden for valgaftalen, siger han til Arbejderen.

Thomas Medom, politisk ordfører for SF, erkender, at udliciteringen er problematisk.

– Sådan er der nogle gange, når man laver forlig. Noget kan man lide, og andet kan man ikke. Når udlicitering nu trods alt er kommet med, er jeg glad for, at der er nogle formuleringer omkring, at arbejdsforholdene ikke må blive forringet.

– I kommunalpolitik vil Socialdemokratiet som regel meget gerne have de brede forlig. Sådan er virkeligheden, og så prøver vi at få det bedste ud af det, siger Thomas Medom.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


22. dec. 2010 - 10:39   03. sep. 2012 - 12:42

Indland