Enhedslistens medlemmer har ved urafstemning udpeget det hold på 21 spidskandidater, som partiet stiller med til det kommende folketingsvalg.
For første gang havde Enhedslistens medlemmer mulighed for at stemme via internet eller brevstemme.
På de ti øverste pladser er Johanne Schmidt-Nielsen, Christian Juhl, Nikolaj Villumsen, Søren Søndergaard, Finn Sørensen, Pernille Skipper, Stine Brix, Maria Gjerding, Henning Hyllested og Pelle Dragsted.
Enhedslistens årsmøde kan vælge de 21 spidskandidater, såfremt 2/3 af de delegerede bakker op om samme kandidatliste. Dette var ikke tilfældet ved årsmødet i år, og derfor blev de to lister, som fik størst opbakning fra årsmødet, sendt til en urafstemning. Det er resultatet af den urafstemning, som nu foreligger.
>> Se listen over Enhedslistens spidskandidater her
Valgdeltagelsen var på lidt over 38 procent. Det højeste nogensinde ved en urafstemning, oplyser Enhedslisten. Det skyldes, at listens medlemmer for første gang havde mulighed for at stemme via internet eller brevstemme.
Liste 1 fik 65,4 procent, liste 2 fik 30 procent og blanke stemmer udgjorde 4,6 procent.
I den seneste meningsmåling fra 29. juni foretaget af Voxmeter for Ritzau står Enhedslisten til at få 8,6 procent af stemmerne. Det svarer til 15 pladser i Folketinget. Hvis målingen holder til næste folketingsvalg, vil partiet dermed få tre pladser mere end de nuværende 12.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278