Regionerne får 1,5 milliarder kroner ekstra at gøre godt med til næste år.
Vi har sagt, at vi vil give et løft til vores sundhedsvæsen, og vi har nu taget det første store skridt.
Nicolai Wammen (S), finansminister
Det fremgår af den aftale om regionernes økonomi 2020, som blev præsenteret på et pressemøde i Finansministeriet for kort tid siden.
– Vi har sagt, at vi vil give et løft til vores sundhedsvæsen, og vi har nu taget det første store skridt. Vi er valgt for fire år, og det er et meget stort løft, vi har aftalt, sagde finansminister Nicolai Wammen (S).
Med 1,5 milliarder kroner ekstra får regionerne ifølge S-regeringen og Danske Regioner mulighed for at ansætte mere sundhedspersonale allerede næste år.
Forlangte to milliarder – fik halvanden
Formand for Danske Regioner Stephanie Lose (V) mødte ellers frem til forhandlingerne med krav om to milliarder kroner ekstra i 2020 til sygehusene, der er pressede af dyr medicin, nye behandlinger, flere ældre og kronisk syge samt et behov for at styrke psykiatrien.
>>LÆS OGSÅ: Kommuner og regioner kræver flere penge til velfærd
Alligevel er regionsformanden tilfreds med aftalen:
– Det glæder mig meget, at aftalen giver regionerne mulighed for at videreudvikle et virkelig godt sundhedsvæsen med patienter og pårørende i centrum. Vi har kæmpet for hver krone i aftalen, og selvom vi havde håbet på noget mere, må jeg sige, at jeg er godt tilfreds, siger Stephanie Lose i en pressemeddelelse.
Som led i aftalen afskaffes omprioriteringsbidraget på både sundhedsområdet og på det regionale udviklingsområde.
Enhedslistens medlem af Danske Regioners bestyrelse Tormod Olsen stemte som den eneste ikke for aftalen.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278