Den 24-årige murersvend Emil Olsen er at finde på stemmesedlen ud for Kommunistisk Parti i Danmark (KPiD) ved kommunalvalget i Vesthimmerland og regionsrådsvalget i Nordjylland.
Emil Olsen bor i Aggersund og er formand for den lokale partiafdeling. Han er uddannet murer, og i sin fritid spiller han fodbold på Aggersund IF's serie seks-hold og er formand for 3F Ungdom i Aalborg. Herudover blev han i weekenden genvalgt som næstformand for 3F Ungdom på landsplan.
EU's store indflydelse i kommunerne skal afsløres. Det vil jeg forsøge at gøre i løbet af min valgkamp.
Selvom EU kan virke fjernt, kan man mærke konsekvenserne af EU's finanstraktat helt ude i Vesthimmerland, forsikrer Emil Olsen.
EU og Vesthimmerland
- Den 1. januar træder EU's nye budgetlov for de offentlige budgetter i Danmark i kraft. Her står det direkte skrevet ind, at de offentlige budgetter skal nedjusteres. Og det kan borgerne mærke meget konkret: Kommunen har varslet lukninger af flere små lokale skoler i Vesthimmerland. Det har fatale konsekvenser. Det betyder endnu større centralisering i de store byer, og endnu flere elever i klasserne og dermed mindre tid til den enkelte elev.
For nylig var Emil Olsen til møde med kommunaldirektøren i Vesthimmerland. Han indrømmede, at 90 procent af de kommunale beslutninger kan føres tilbage til EU.
- EU's store indflydelse i kommunerne skal afsløres. Det vil jeg forsøge at gøre i løbet af min valgkamp. Demokratiet bliver udhulet af det kapitalistiske redskab EU. Der er jo ikke tale om demokrati, hvis kommunalpolitikerne bare skal administrere EU's budgetlove og Christiansborgs skattestop. Så har vi jo ingen indflydelse på vores eget lokalsamfund. Det skal vi have lavet om på.
Den unge kommunist og byrådskandidat er ikke i tvivl om, hvorfor han stiller op og hvad der skal gøres:
- Jeg er kommunist, og er derfor imod en hver form for udhuling af demokratiet. Demokratiet skal udbygges, men det kan ikke lade sig gøre så længe det kapitalistiske samfundssystem sidder trygt på tronen. Jeg vil være med til at afsløre, hvad der sker og hvor det kommer fra, så folk kan få en føling med, hvad dette samfundssystem gør imod os.
- Hver gang der kommer nye forringelser i kommunen, er det min opgave at fortælle til arbejderklassen i Vesthimmerland, hvad det er, der rammer dem, og hvorfor det sker. Kun på den måde kan KPiD lokalt i Vesthimmerland få folk til at gå med os. Det må jeg gøre gennem de lokale aviser og gennem direkte aktioner på de konkrete sager. Det handler for mig om, at arbejderklassen i Vesthimmerland skal oplyses om de forbrydelser, der bliver begået imod dem.
Socialisme og klassekamp
Men den unge murersvend vil også skabe håb for en bedre fremtid:
- Jeg vil kæmpe for at få ord som "socialisme" og "klassekamp" ind i den kommunale valgkamp. De andre kommunalpolitikere vil hellere snakke "budgetforlig" og tvinge byrådet til at tage stilling til at vælge mellem akuthjælp og hjælp til de kræftsyge. Men hvis der brug for begge dele, så må vi kommunister kræve, at der bliver sikret penge til både de kræftsyge og dem, der har brug for akuthjælp.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278