Afmatningen i den tyske økonomi, er kommet til Danmark, advarer Dansk Industri.
Vi oplever en klar opbremsning i afsætningen til Tyskland.
Klaus Rasmussen
- Vi oplever en klar opbremsning i afsætningen til Tyskland. Det kommer, efter at der har været en pæn vækst frem til tredje kvartal af indeværende år, siger Dansk Industris cheføkonon Klaus Rasmussen til DR.
Den tyske regering har nedjusteret sine forventninger til vækstprognoserne både for 2014 og 2015, og tyske finansanalytikere mener, at landet kan være på vej i recession, hvilket vil sige to efterfølgende kvartaler med negativ vækst.
De negative forventninger baseres blandt andet på, at antallet af fabriksordrer ifølge den tyske centralbank faldt med 5,7 procent i august, og i samme måned faldt industriproduktionen med fire procent. Det er det skarpeste fald siden 2009. Samtidig faldt eksporten kraftigt.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278