30 Apr 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Fængslede kurdere mistænkt for PKK-støtte løsladt

Fængslede kurdere mistænkt for PKK-støtte løsladt

Efter tre måneders varetægtsfængsling har politiet løsladt fire af de syv varetægtsfængslede kurdere, der er sigtet for at samle penge ind til den kurdiske oprørsbevægelse, PKK.

FOTO: Amed Sindi
1 af 1

Politiet løslod mandag fire af de syv varetægtsfængslede kurdiske mænd, der er sigtet for at have samlet penge til den kurdiske oprørsbevægelse PKK.

De pårørende blev kontaktet af Københavns Politi med den besked, at de kunne komme og hente deres familiemedlemmer. 

- Efter vores opfattelse vil de ikke længere kunne påvirke efterforskningen af sagen. Det spiller også ind, at der er udsigt til en meget langvarig varetægtsfængsling, inden sagen kommer for retten, siger politianklager Jakob Buch-Jepsen til Avisen.dk.

Retssagen mod kurderne starter i august 2013 og løber til februar 2014. Samtlige sigtede, som blev anholdt i september, nægter sig skyldige.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


19. dec. 2012 - 10:46   19. dec. 2012 - 11:00

PKK-sag

ml@arbejderen.dk