09 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Kommune vil lukke 100 fritidshjem

København skærer i fritidstilbud

Kommune vil lukke 100 fritidshjem

Uvis fremtid for en række børn, forældre og fritidspædagoger i Københavns Kommune på grund af planer om nedlæggelser af 100 små fritidshjem og klubber.

Fra en tidligere demonstration mod nedlæggelse af fritidstilbud i København
FOTO: NGN
1 af 1

Københavns Kommune vil lukke 100 små fritidshjem og klubber som led i en større ændring af strukturen i fritidstilbuddene. Resultatet er, at der i fremtiden kun skal være ét fritidshjem eller andet fritidstilbud per skole. Konsekvensen er blandt andet væsentlig større institutioner. Og det er foruroligende, mener formanden for pædagogernes fagforening, BUPL Hovedstaden.

Der er brug for både små og store fritidshjem og klubber, der kan rumme børn, unge og familiers forskellige behov. 
Henriette Brockdorff

- Jeg er bange for kvaliteten. Kommunen forventer store besparelser i fremtiden og vil derfor bygge store institutioner. Man kan godt bygge store institutioner, men når økonomien er dårlig, er vi lige vidt, udtaler BUPL's formand, Henriette Brockdorff, til fagbladet Børn og Unge.

- Der er brug for både små og store fritidshjem og klubber, der kan rumme børn, unge og familiers forskellige behov. København er en mangfoldig by, og derfor skal vi også have mangfoldige tilbud.

Lukningen af de 100 fritidstilbud er endnu ikke afgjort, da forslaget skal i endelig høring i maj, men det ligger dog fast, at en række fritidshjem skal nedlægges.

 

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


24. mar. 2015 - 08:54   25. mar. 2015 - 10:10

Børn

kkp@arbejderen.dk