Kommunerne vil samlet set sænke skatterne for personer og erhvervsliv med 150 millioner kroner i 2014.
26 kommuner sænker skatten med i alt 348 millioner kroner, mens fem kommuner har hævet skatten med i alt 198 millioner kroner.
- Det er bemærkelsesværdigt, at så mange kommuner har fundet plads til at sænke skatten. Nu høster borgere og virksomheder gevinsten fra de seneste års kraftige effektiviseringer i kommunerne, siger formand for Kommunernes Landsforening, Erik Nielsen.
Det er et krav fra regeringen, at skatterne samlet set ikke må stige. For at tilskynde kommunerne til skattelettelser har regeringen afsat en pulje på 187 millioner kroner, som de næste fire år dækker en del af de skatteindtægter kommunerne mister.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278