07 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Kommuner vil tage førtidspensioner op til revurdering

Usikkerhed om pension

Kommuner vil tage førtidspensioner op til revurdering

27.000 mennesker, der har fået førtidspension for mere end 10 år siden, risikerer at få deres pension op til en ny vurdering.

FOTO: Andrea Sigaard
1 af 1

Kommunernes Landsforening (KL) vil have 27.000 førtidspensionister under 50 år igennem en undersøgelse for at se, om de har fået det så meget bedre, at de kan arbejde lidt og dermed gå fra pension til for eksempel fleksjob.

Det drejer sig om den gruppe, der har fået førtidspension før 2003. 

Forventningen om, at man har en stor arbejdskraft-reserve blandt førtidspensionister, er fuldstændig urealistisk.
Iben Nørup, forsker

– Det er nu engang overenskomsten i vores samfund, at dem, som kan, også skal, siger Jacob Bundsgaard, formand for KL's arbejdsmarkedsudvalg til Berlingske.

KL vurderer, at en sådan revurdering vil øge arbejdsudbuddet med op til 5000 personer.

Men det skøn er helt urealistisk, siger arbejdsmarkedsforsker på Aalborg Universitet Iben Nørup.

– Der vil selvfølgelig altid være nogle stykker, som er i stand til at arbejde i støttet beskæftigelse. Men forventningen om, at man har en stor arbejdskraftreserve blandt førtidspensionister, er fuldstændig urealistisk, siger hun til Berlingske.

Både Socialdemokraterne og Venstre er skeptiske overfor planen.

Enhedslisten tager skarpt afstand.

– Hvordan kan KL få sig selv til at foreslå, at alvorligt syge mennesker skal have frataget deres førtidspension og sendes ud på et arbejdsmarked, der allerede har vist, at der ikke er plads til denne gruppe borgere. Utrygheden blandt førtidspensionister er stor nok i forvejen, det er direkte uartigt af KL at kaste mere benzin på det bål, siger Finn Sørensen, Enhedslistens beskæftigelsesordfører.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


03. nov. 2015 - 14:26   03. nov. 2015 - 14:30

Førtidspension

ur@arbejderen.dk
Reform af førtidspension
  • Reformen af førtidspension og fleksjob blev vedtaget i Folketinget 19. december 2012 af Socialdemokraterne, SF, Radikale, Venstre, Konservative og Liberal Alliance. Den trådte i kraft 1. janaur 2013. 

  • Reformen gør det langt sværere at få førtidspension. Ingen under 40 år skal som udgangspunkt have førtidspension. I stedet skal de ind i de såkaldte ressourceforløb, som skal bringe dem nærmere på arbejdsmarkedet. Forløbene kan vare op til fem år ad gangen, og den enkelte person kan få flere ressourceforløb.

  • Deltagerne i ressourceforløb har en indtægt på niveau med kontanthjælpen, som er væsentligt lavere end en førtidspension.

  • Reformen skal give en besparelse på 1,9 milliarder kroner årligt fra 2020.

  • Evaluering af reformen skal være afsluttet i starten af 2018.