Arbejdsretten gav i denne uge Kommunernes Landsforening, KL, medhold i, at folkeskolelærerne kun skal have løn for 14 timer, selvom de reelt er på arbejde i 24 timer, når de er med skolebørn på lejrtur.
Det er helt absurd, at de skal arbejde gratis, når de er på lejrskole – de er jo af sted 24 timer i døgnet.
Rosa Lund
Sådan har det været siden et lovindgreb afsluttede lærerlockouten i 2013.
Det er en voldgiftret, som netop har fastslået, at den lov, som Folketinget vedtog for at afslutte KL's lockout af lærerne, betyder, at en lærer, der er på lejrskole, skal arbejde 10 timer ulønnet.
Det svarer til, at læreren arbejder gratis i 40 timer, når de eksempelvis er på lejrskole i fire døgn. Det er mere end en hel arbejdsuge.
Ifølge Danmarks Lærerforening forsikrede regeringen ellers, i forbindelse med lovindgrebet, at de såkaldte værnsregler ville beskytte lærerne i folkeskolen mod det grænseløse arbejde.
- Det er helt absurd, at de skal arbejde gratis, når de er på lejrskole – de er jo af sted 24 timer i døgnet. Lærerne kan jo ikke forlade børnene, siger Enhedslistens undervisningsordfører, Rosa Lund og tilføjer:
- Det er en yderligere stramning af det overgreb, som regeringen udsatte skolelærerne for, og det er langt fra de løfter, som regeringen kom med efter indgrebet.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278