08 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

LivaRehab hjælper udsatte kvinder videre i livet

Fem år med gode resultater

LivaRehab hjælper udsatte kvinder videre i livet

LivaRehab er et behandlingstilbud for mennesker med prostitutionsskader. De har hjulpet flere end 500 kvinder og mænd og kan i dag fejre fem års jubilæum.

Flora Ghosh, direktør og en af initiativtagerne til LivaRehab.
FOTO: Andrea Sigaard
1 af 1

Mangelfulde tilbud til kvinder med skader som følge af prostitution og mere fokus på kunderne end på kvinderne. 

Det var den virkelighed, der i 2011 fik LIVa – Forening mod skadevirkninger af prostitution til at danne centret LivaRehab, der tilbyder hjælp til kvinder og mænd med prostitutionsskader.

Det handler om, at man som udsat, også skal have adgang til alle livets muligheder.
Flora Ghosh, LivaRehab.

– Jeg, og mange flere kunne se, at når det handler om mennesker i prostitution, så kørte debatten meget på kundernes forhold, siger Flora Ghosh, der er direktør for LivaRehab på Frederiksberg.

I dag – på Kvindernes Internationale Kampdag – kan LivaRehab fejre fem års jubilæum.

LivaRehab drives af en god håndfuld professionelle og frivillige, som i dag har hjulpet flere end 500 kvinder, mænd og transpersoner med at genvinde fodfæstet i livet, på arbejdsmarkedet og i samfundet.

– Man skal ikke kun reparere ét sted, vi skal være med til at omfavne hele mennesket, det er det, vi bestræber os på, siger Flora Ghosh til Arbejderen.

Få fortsætter med prostitution

Hos LivaRehab har man nemlig erfaret, at en helhedsorienteret støtte samlet under ét tag er kilden til at komme ud af udsathed.

– Tidligere eksisterede der forskellige tiltag i forhold til at hjælpe mennesker med prostitutionsskader. Men hjælpen var meget fragmentere og ukoordineret, forklarer Flora Ghosh.

Derfor har LivaRehab et bredt tilbud af frivillige og lønnede socialrådgivere, psykologer, psykiatere, gældsrådgivere og danskundervisere med flere, som alle taler sammen, for på den måde at kunne tilbyde helhedsorienteret hjælp.

– Det handler om, at man som udsat, også skal have adgang til alle livets muligheder – uddannelse, beskæftigelsesmuligheder, mulighed for terapeutiske samtaler og gældrådsrådgivning, forklarer Flora Ghosh og understreger, at jo flere valgmuligheder, et menneske får tilbudt, jo mindre vil de have tilbøjelighed til at ryge ud i udsathed igen.

Ifølge den seneste opgørelse fra SFI, Det Nationale Center for Velfærd, er der i Danmark omkring 3200 mennesker i prostitution.

Hos LivaRehab er man ikke i tvivl om, at prostitution er skadeligt for det enkelte menneske. Og når det er skadeligt, skal de personer, det går ud over, tilbydes kvalificeret hjælp, mener Flora Ghosh.

– Jeg synes, vi i samfundet skal have råd til at hjælpe de mennesker, der søger hjælp – også når det handler om prostitutionsskader, siger hun.

LivaRehab får cirka 100 nye henvendelser om året. Undersøgelser og evalueringer viser, at de mennesker, som kommer i centret, får det betydeligt bedre under forløbet.

– Det er meget få, der fortsætter med prostitution, når de har været hos os, siger Flora Ghosh.

Politisk opmærksomhed

I februar 2014 afholdt LivaRehab en høring på Christiansborg om gråzoneprostitution blandt udsatte børn og unge. 

Her fremlagde de deres undersøgelse af området overfor politikere og andre deltagere. Undersøgelsen blev finansieret af de penge, der fulgte med Tine Bryld Prisen, som Flora Ghosh modtog i 2013. Prisen udleveres i samarbejde med Trygfonden.

Der er stor interesse for LivaRehabs resultater. Flere politikere har gennem årene besøgt LivaRehab for at få indsigt i arbejdet med udsatte kvinder.

Flora Ghosh mener, at LivaRehab har været med til at sætte problemet med prostitutionsskader på den politiske dagsorden.

– Vi er med til at viderelevere en viden til politikerne og befolkningen om, at prostitution skader, siger hun.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


08. mar. 2016 - 06:57   08. mar. 2016 - 07:00

Prostitution

kkp@arbejderen.dk
LivaRehab:
  • Startede som en forening, LIVa – Forening mod skadevirkninger af prostitution, stiftet i 2009 af Flora Ghosh med flere.
  • I 2011 kom LivaRehab til, et tværfagligt behandlings- og rehabiliteringstilbud til udsatte kvinder.
  • I dag fejrer de fem års jubilæum med en reception på Frederiksberg, hvor blandt andet socialministeren deltager.