30 Apr 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Militæret udleverer igen afghanske fanger

Militæret udleverer igen afghanske fanger

Amnesty International kritiserer forsvaret for at genoptage udleveringen af fanger i Afghanistan, uden selv at undersøge forholdene i fængslerne.

FOTO: HOK
1 af 1

Danmark har genoptaget udleveringen af fanger i Afghanistan, fordi Storbritannien har ophævet et seks måneder langt stop for fangeoverdragelser.

- Vi er dybt forundrede over, at forsvaret på den baggrund vælger at genoptage fangeudleveringerne. Danmark er ifølge torturkonventionen juridisk forpligtet til selv at undersøge risikoen for tortur og mishandling, siger Amnesty's chefjurist Claus Juul.

Alle fangeoverdragelser har været suspenderet siden maj, men forsvarsministeren oplyser i et brev til Forsvarsudvalget, at de danske styrker den 20. oktober udleverede en afghansk fange, der har opholdt sig i den danske Camp Bastion siden 15. august, til det berygtede NDS-fængsel i Lashkar Gah.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


01. nov. 2012 - 10:45   01. nov. 2012 - 10:45

afghanistan-krig

ml@arbejderen.dk