15 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Protest mod regeringens reformer

Arbejdsløse har fået nok

Protest mod regeringens reformer

En flok borgere i Hørning har fået nok af regeringens reformer, som rammer tusinder af arbejdsløse. De demonstrerer foran det lokale jobcenter og kræver anstændig behandling.

Torsdag gennemfører borgere i Hørning en protest mod regeringens mange reformer, der rammer tusinder af arbejdsløse og syge. Her bliver der demonstreret udenfor Christiansborg mod regeringens fleksjobreform.
FOTO: Niels Sigaard
1 af 1

I morgen, torsdag, klokken 16 samles en flok utilfredse borgere foran jobcentret i Hørning. Borgerne, der kalder sig "Irene Støttenetværk", opfordrer til solidaritet med de, der rammes af regeringens asociale love og kommunale nedskæringer.

Vi har fået nok. Vi kræver ganske enkelt anstændighed.
Irene Støttenetværk

Netværkets navn hentyder til "Irene J.", der er gået i sultestrejke for at gøre opmærksom på, at regeringens reformer rammer tusinder af arbejdsløse, står der i en pressemeddelelse.  

Konkret fremhæves kontanthjælpsreformen, der indførte gensidig forsørgelsespligt. Før kontanthjælpsreformen kunne samlevende modtage sociale ydelser. Det kan man ikke længere, hvis man bor sammen med en kæreste eller ægtefælle, som har en indtægt eller en formue.

"Det er ydmygende for både mænd og kvinder pludselig at stå med hatten i hånden og lade kæresten punge ud", skriver netværket.

Også sygedagpengereformen får et par ord med på vejen. Syge mennesker behandles respektløst og sendes rundt i systemet uden at få den fornødne hjælp. "Og ingen bliver raske af at miste sygedagpengene", lyder det fra støttenetværket.

Hjemløs og uddannelsesparat

Som en særlig gruppe fremhæves også de unge arbejdsløse mellem 25 og 30 år. Om dem står der i pressemeddelelsen:

"De må ofte forlade deres bolig, fordi de ikke længere har råd til at bo i den. Ofte bliver de afhængige af, at venner og familiestiller en sofa til rådighed, og flere bliver hjemløse. Samtidig skal de være uddannelsesparate. Men hvem kan læse lektier uden tag over hovedet eller et skrivebord med pc?"

Torsdagens demonstration gennemføres med kravet om at blive behandlet anstændigt. Christian Juhl, medlem af Folketinget for Enhedslisten, kommer og holder en støttetale.

En tilsvarende demonstration blev gennemført i tirsdags foran jobcentret i Hørning. Den samlede mellem 20 og 30 personer.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


02. jul. 2014 - 12:30   02. jul. 2014 - 12:41

Arbejdsløshed

noc@arbejderen.dk