20 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Søvndal vil have sikringsstyrke til Syrien

Søvndal vil have sikringsstyrke til Syrien

- Jeg udelukker bestemt ikke, at Danmark (efter Assads fald, red.) kan være med til at hjælpe det folk, som har mistet 60.000 mennesker, lyder fra Søvndal.

FOTO: PJ
1 af 1

Udenrigsminister Villy Søvndal er klar til at lade Danmark deltage i en stabiliseringsstyrke, hvis Syriens præsident Bashar al-Assad bliver væltet:

- Jeg udelukker bestemt ikke, at Danmark (efter Assads fald, red.) kan være med til at hjælpe det folk, som har mistet 60.000 mennesker og har spurgt, om der er et verdenssamfund derude, der vil hjælpe. Selvfølgelig skal vi gå ind og hjælpe i det øjeblik, vi kan. Vores problem har bare været, at vi skulle have gjort det uden FN-mandat, at vi skulle have gjort det uden de regionale aktører. Det vil vi ikke gøre, sagde udenrigsministeren, da han tirsdag aften gæstede Clement Kjersgaard DR1.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


28. jan. 2013 - 20:19   28. jan. 2013 - 20:30

syrien-krig

ml@arbejderen.dk