Det er sidst på eftermiddagen tirsdag den 4. oktober på Folketingets åbningsdag. Tusindvis er samlet til demonstration på Christiansborg Slotsplads.
Vi må stå sammen, selvom de prøver at spille os ud mod hinanden.
Line Lazurus, reformramt
Utilfredsheden er rettet mod den stigende fattigdom og ulighed. Kontanthjælpsloftet, 225-timers-reglen og den lave integrationsydelse får mange vrede ord med på vejen.
– Jeg mister 1500 kroner om måneden på grund af kontanthjælpsloftet. Jeg har svært ved at overskue, hvordan jeg får råd til mad til min hjemmeboende datter og mig selv. Som tusinde andre er jeg kronisk syg og på kontanthjælp, siger en af talerne, Line Lazarus.
Busser fra Jylland
Hun er kommet med bus fra Jylland sammen med med mange andre. Omkring 200 jyder er taget af sted i de tre busser, som arrangøren Bekæmp Fattigdom NU har sørget for. Flere fagforeninger har bevilget penge til busserne.
– Vi må stå sammen. De prøver at spille os ud mod hinanden, men det, som sker nu, er ikke flygtningenes skyld, det er ikke din nabos, min eller din skyld. Det er regeringens valg, slutter Line Lazarus sin tale, mens demonstranterne klapper begejstret af en, som sætter klare ord på deres egne frustrationer.
Mange andre reformramte er mødt frem. En af dem er Kristina Jensen, der bliver ramt af kontanthjælpsloftet.
– Det er godt med demonstrationen her. Det er ikke o.k., at regeringen tager fra de fattige og giver til de rige, siger hun til Arbejderen.
Charlotte Kwasniak er mødt frem til demonstrationen i kørestol. Hun er syg, men kan ikke få førtidspension. Kommunen har sendt hende i ressourceforløb.
– Jeg er dybt frustreret og rystet over, at man rammer mennesker, der intet kan gøre. Vores retssikkerhed er fuldstændig væk, konstaterer hun.
Fyrede arbejdere
Pladsen er fyldt med bannere, skilte og faner fra de over 60 forskellige organisationer, partier og fagforeninger, der står som anbefalere af demonstrationen.
Et banner viser, at Dansk Kvindesamfund også er imod forringelserne for kontanthjælpsmodtagere.
– Kontanthjælpsreformen rammer både kønsmæssigt og socialt skævt. Den gør især kvinder fattigere, mens det modsat er flest mænd, der tilgodeses af skattereformer, siger Stine Tornemand fra Dansk Kvindesamfund.
Lige ved siden af står en gruppe af de fyrede håndværkere fra Axel Towers.
– Jeg er imod regeringens forringelser af velfærden. Både regeringen og arbejdsgiverne prøver at trykke vores lønninger og velfærd. De er ved at ødelægge vores samfund, siger en af de fritstillede, Klaus Grønkjær.
I udkanten af demonstrationen er sat fire borde op. Her kan dem, der har råd til det, aflevere gratis fødevarer til reformramte. Det strømmer ind med mad, der bliver revet væk næsten lige så hurtigt.
– Mange er kommet med mad i solidaritet, og det er tydeligt at se, at der er et stort behov for det, siger Benny Allermand, talsmand for Bekæmp Fattigdom NU.
Han understreger, at der er tale om en politisk aktion for at vise konsekvenserne af nedskæringerne.
– Vi arbejder ikke med velgørenhed, men med politisk handling.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278