Tusinder af lønmodtagere vil kun have deres folkepension og ATP-indbetalinger at leve for, når de går på pension.
Op mod 30 procent inden for restaurationsbranchen har således 0 kroner stående på pensionskontoen. Inden for landbrug og detail gælder det cirka hver femte.
Den ujævne fordeling af opsparingen vil føre til en ulighed i alderdommen, som ikke er holdbar.
Lisbeth Pedersen, SFI
Tallene fremgår af en analyse, som ATP har lavet på baggrund af tal fra Danmarks Statistik. Analysen viser, at mere end hver tredje ansatte i mindre virksomheder hører til i gruppen med meget små pensioner.
Udover restaurationsbranchen, landbrug og detail er problemet også udpræget for ansatte, der arbejder med kultur- og fritidstilbud og ansatte i musik- og filmindustrien.
Det gør lønmodtagere i disse brancher til tabere i kampen om pensionen, mener Lisbeth Pedersen, der er forsker ved Det Nationale Forskningscenter for Velfærd (SFI).
- Den ujævne fordeling af opsparingen vil føre til en ulighed, som ikke er holdbar. Hvad løsningen på problemet er, ved jeg ikke, men den netop nedsatte pensionskommission bør inddrage det i arbejdet, siger Lisbeth Pedersen, der selv er en del af den nedsatte kommission, til Berlingske Business.
Ifølge analysechef hos ATP, Ole Beier Sørensen, er forklaringen på den manglende opsparing, at arbejdspladserne ikke har overenskomst, og at det er den enkeltes eget ansvar, hvis der skal sættes penge af til en pensionsopsparing.
I brancher med overenskomst bliver der sat penge ind på en personlig pensionsopsparing hver måned.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278