19 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Unge bygger mur foran Christiansborg

Kræver flere lærepladser

Unge bygger mur foran Christiansborg

Kravet om lærepladser bliver på fredag visualiseret med en 4 meter høj mur på Christiansborgs Slotsplads. Anledningen er de politiske forhandlinger om erhvervsskolereformen.

Visuelle underskrifter som denne, vil på fredag blive overrakt til en repræsentant for regeringen.
FOTO: Byg Danmark Op
1 af 1

Fredag formiddag vil folketingspolitikerne blive mødt med en fire meter høj og seks meter bred mur på Slotspladsen.

Vi kan ikke have kæmpe offentlige byggerier, som metrobyggeriet i København, hvor der stort set ingen lærlinge går.
Emme Mogensen, Byg Danmark Op

Muren bliver bygget af unge fra Københavns Tekniske Skole og skal bruges til at råbe de politikere op, som i øjeblikket sidder og forhandler om den kommende reform af erhvervsuddannelserne.

- Vi kræver at regeringen skriver et krav om klare og bindende uddannelsesklausuler i offentlige kontrakter ind i reformen. Vi kan ikke have kæmpe offentlige byggerier, som metrobyggeriet i København, hvor der stort set ingen lærlinge går. Det offentlige har et ansvar for at de unge får en god uddannelse, siger talsperson Emma Mogensen fra initiativet Byg Danmark Op, som står bag aktionen.

Muren vil være beklædt med billeder af nogle af de 12.000 unge, som lige nu står uden en læreplads i en virksomhed.

Desuden vil de unge overrække en visuel underskriftindsamling til en repræsentant for regeringen. De visuelle underskrifter består af billeder af mennesker, som selv mangler en læreplads, eller folk som kender en praktikløs elev.

De visuelle underskrifter bliver indsamlet på facebook siden Byg Danmark Op, og initiativet opfordrer til, at man oploader sit billede, hvis man bakker op om kravet om bindende uddannelsesklausuler om lærepladser på offentligt byggeri.

Inden overrækkelsen kommer blandt andre Enhedslistens Rosa Lund og formand for Erhvervsskolernes Elev-Organisation Morten Ryom forbi og siger et par ord.

Desuden har initiativet inviteret en række elever, som kommer og fortæller om deres kamp for at få en læreplads.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


03. dec. 2013 - 12:25   03. dec. 2013 - 13:35

Uddannelse

as@arbejderen.dk