05 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Grøn plan kan redde Vestas-job

Grøn plan kan redde Vestas-job

Onsdag, 27. oktober, 2010, 10:36:35

Vestas fyrer 3000 arbejdere. Deres job kan reddes, hvis politikerne tager ansvar, mener Enhedslisten.

Grøn plan kan redde Vestas-job
Vestas
Vestas vindmøllefabrikker i Nakskov, Skagen, Viborg og Rudkøbing risikerer lukning.

En grøn jobplan med offentlige investeringer kan redde de 3000 job på Vestas.

Sådan lyder Enhedslistens svar på den massefyring, som vindmølleproducenten bebudede i går.

– Vestas-fyringerne viser, hvad der kan ske, hvis vi overlader den grønne omstilling til private firmaer og borgerlige regeringer. Udviklingen går i stå, hvis der ikke kan tjenes penge her og nu. Derfor er svaret på Vestas fyringerne at iværksætte en grøn jobplan med offentlige investeringer i klimarenoveringer, bedre kollektiv trafik og omstilling til vedvarende energi, siger Per Clausen.

Igår fremlagde koncernen planer om at lukke en lang række fabrikker, primært i Danmark, hvor lønningerne er højest. Det kommer til at koste 3000 arbejdere jobbet. Vestas regner med en prikkerunde sidst i november.

Fabrikkerne i Nakskov, Skagen, Viborg og Rudkøbing risikerer lukning.

– Jeg er fuldstændig rystet. Det er en katastrofe, der vil noget, siger Linda Nielsen, formand for 3F Ringkøbing-Holmsland, til 3F’s Fagbladet.

Ifølge Enhedslisten kan en grøn jobplan skabe over 50.000 nye arbejdspladser allerede indefor det næste år. Pengene vil Enhedslisten skaffe ved en fremrykket beskatning af pensionsformuerne på én procent i fem år.

Det vil give cirka 26 milliarder kroner om året til investeringer i især byggefagene og industrien.

– Vi har i forvejen masser af arbejdsløse, der står og venter på at få et arbejde. Derfor vil det være helt utilgiveligt, hvis vi passivt ser til, mens op mod 3000 Vestas ansatte fyres. Vi har ikke brug for flere arbejdsløse og færre vindmøller, men det modsatte, uddyber Per Clausen.

Også Dansk Byggeri offentliggjorde i går en grøn vækstplan. De foreslår at bygherrerne skal betale mindre i skat på såkaldt grønt byggeri, og i stedet bruge pengene på at ansatte flere. Det mener brancheorganisationen vil sikre 6000 nye job.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


27. okt. 2010 - 10:36   03. sep. 2012 - 12:41

Indland