Folkebevægelsen mod EU kræver folkeafstemning om Løkkes ja til, at EU kan straffe Danmark for ikke at følge euro-kravene.

mod EU kræver en folkeafstemning, efter at Danmarks statsminister Lars Løkke Rasmussen på EU-topmødet har sagt ja til, at EU kan straffe Danmark for ikke at overholde euro-kravene.
Løkkes ja betyder blandt andet, at hovedelementerne i Danmarks finanslov først skal godkendes af EU, og at EU kan idømme Danmark bøder og andre sanktioner, hvis finansloven ikke består sin »eu-eksamen«.
– Vi kræver en folkeafstemning, hvor befolkningen skal tage stilling til den suverænitetsafgivelse, som Lars Løkke Rasmussen har aftalt med sine venner i Bruxelles, siger folkebevægelsens EU-parlamentariker Søren Søndergaard.
I Folketinget har både Enhedslisten og Dansk Folkeparti meldt ud med krav om en folkeafstemning.
– Det var netop retten til at føre en selvstændig økonomisk politik, der var det afgørende argument for at stemme nej til euroen. Statsministeren er nu i færd med et omfattende forræderi mod resultatet af disse folkeafstemninger, siger Enhedslistens EU-ordfører Per Clausen.
Dem danske euro-undtagelse betyder, at Danmark ikke er underlagt straffesanktioner ved overtrædelse af EU’s såkaldte stabilitetspagt, som eurolandene er.
EU’s grundlov, Lissabon-traktaten, slår da også fast, at det kun er eurolandene, der kan komme under økonomisk overvågning og idømmes sanktioner.
EU bryder derfor sin egen grundlov, hvis lande udenfor euroen skal straffes for at overtræde stabilitetspagten, påpeger Folkebevægelsens talsperson Rina Ronja Kari.
– Det er ufatteligt, at Lars Løkke Rasmussen har så travlt med at sætte vores økonomiske suverænitet på ophørsudsalg, mener Rina Ronja Kari.
SF’s EU-ordfører Ole Sohn kan dog sagtens fatte det.
– Et fællesskab, der har nogle regler, må også sikre sig, at reglerne bliver overholdt. Ellers er de jo ingenting værd, siger Ole Sohn til Politiken.
Arbejderen ville gerne have haft Ole Sohn til at uddybe sit og SF’s synspunkt, men Ole Sohn havde ved redaktionens slutning endnu ikke svaret på vores henvendelse.
Også socialdemokraterne bakker op om Løkkes ja til EU-straffe mod Danmark.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278