Da prikkerunden i Odder Kommune satte ind i går, var der tillidsfolk imellem. Fagforeningerne raser, og sygeplejerskerne i hjemmeplejen har nedlagt arbejdet.
Da prikkerunden i Odder Kommune satte ind i går, var der tillidsfolk imellem. Fagforeningerne raser, og sygeplejerskerne i hjemmeplejen har nedlagt arbejdet.
De 16 sygeplejersker i hjemmeplejen i Odder nedlagde arbejdet i går.
De fik nok, da halvdelen af deres kolleger fik en fyreseddel, som konsekvens af byrådets beslutning om at spare 50 millioner kroner. Det blev den bekendte dråbe, da både tillids - og sikkerhedsrepræsentant var imellem de fyrede.
– Vi ser det som et groft angreb på tillidsmandssystemet. Hvad tænker de dog på, når de midt i en krisesituation, hvor der blive skåret så drastisk ned på bemandingen, varsler fyring af de ansattes talsperson, og gør det samme med sikkerhedsrepræsentanten, når man ved, at det her ikke kan undgå at påvirke de ansattes arbejdsmiljø, siger en tydeligt vred formand for Dansk Sygeplejeråds kreds Midtjylland, Else Kayser, til Arbejderen.
Fagforeningen har meddelt kommunen, at den bryder tillidsmandsreglerne. Efter fagforeningens opfattelse er der tale om uberettigede fyringer, som kan koste kommunen dyrt.
Også lærerne har fået en tillidsmand fyret, bekræfter Bent Eriksen, formand for Skanderborg-Odder Lærerkreds.
– Hvis de bare kan fyre en tilidsrepræsentant, så står det slemt til. Det vil blive sværere for vores medemmer at sige deres mening, hvis der ikke længere er noget, der hedder tillidsmandsbeskyttelse, siger kredsformanden til Arbejderen og fortsætter:
– Det bekræfter, at kommunaldirektøren ikke ønsker, at nogen skal ytre sig kritisk om forholdene i kommunen.
Bent Eriksen henviser til, at kommunaldirektøren tidligere har sendt besked til samtlige ledere i kommunen om, at de skulle holde tæt med deres informationer. En sag som Folketingets ombudsmand ser nærmere på.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
87278