12 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Flertal ønsker fattigdomsgrænse

Flertal ønsker fattigdomsgrænse

Onsdag, 31. marts, 2010, 00:00:00

58 procent af danskerne ønsker indførelse af en fattigdomsgrænse i Danmark. Det viser ny undersøgelse fra tænketanken Cevea

Herudover mener 82 procent, at der bør gøres mere for at reducere fattigdommen og endelig siger 60 procent, at de er villige til at hæve de sociale satser for at bekæmpe den stigende fattigdom. Det viser en undersøgelse, som Interresearch har lavet for tænketanken Cevea.
- Vores nye undersøgelse viser, at regeringen ikke bare er på kant med eksperterne, men også den danske befolkning, når de vedbliver med at nægte indførelsen af en officiel fattigdomsgrænse i Danmark. Vi har brug for fattigdomsgrænsen til at afdække problemets omfang og sikre en kontinuerlig og tværgående indsats mod den stigende ulighed, siger Jens Jonatan Steen, direktør for Cevea.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


31. mar. 2010 - 00:00   03. sep. 2012 - 12:49

Indland