13 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Region stopper ansættelser

Region stopper ansættelser

Torsdag, 11. marts, 2010, 00:00:00

Sygehusene i Region Nordjylland og Sjælland slipper for massefyringer, men får i stedet ansættelses- og vikarstop for at klare nedskæringer for hundrede af millioner

Øjeblikkeligt stop for nyansættelser!
Sådan lyder den hårde kur, som hospitalerne i Region Nordjylland nu bliver sat på.
Medicinen er udskrevet af regionsrådet, som har gennemgået hospitalernes forslag til, hvordan regionen kan spare 160 millioner kroner på dette års budget.
- Vi er i forvejen for få til at løse opgaverne, og vores afdelingssygeplejersker klager allerede nu over, at det er svært at få vagtplanerne til at hænge sammen, når der er sygdom eller ferie. Den situation bliver yderligere forværret af et ansættelsesstop, og vi begynder ærlig talt at blive bekymrede for patienternes sikkerhed, siger Lene Holmberg, kredsnæstformand for Dansk Sygeplejeråd i Region Nordjylland, til Arbejderen.
Ansættelsesstoppet er med til at sikre, at regionen ikke kommer ud i de samme fyringsrunder som hospitalerne i Midtjylland og Hovedstaden. Samtidig vil regionen stramme op på brugen af vikarer og nyindkøb af udstyr, fortæller regionsformand Ulla Astman (S).
Hun påpeger, at det især er de mange penge, regionen bruger på at få patienter behandlet på privathospitaler og på sygehuse i andre regioner, der har slået bunden ud af budgettet.
- Når vi forhandler økonomi med regeringen, får regionerne et fast beløb til vores opgaver, som vi skal holde os indenfor. Men samtidig lover regeringen borgerne frit sygehusvalg. Regionerne stilles derfor i det meget svære valg både at være med til at sikre den samlede offentlige økonomi og samtidig at levere en ambitiøs behandlingsgaranti til alle borgere. Det er en meget svær opgave, siger Ulla Astman.
Også i Region Sjælland slipper de sygehusansatte for prikkerunder.
Men hospitalerne i den sydlige del af regionen skal stadig spare 100 millioner kroner i år, og det betyder blandt andet, at der ikke er penge til vikarer. Også resten af regionens hospitaler har fået påbud om at spare på vikarbudgettet.
- Vi vil i stedet bruge det faste personale, når der er huller i vagtplanen. Forhåbentlig kan det også være med til at lægge gruppepres på de ansatte, der er i tvivl, om de skal melde sig syge, at de ved, der ikke kan indkaldes vikarer, siger regionens sygehusdirektør, Torben Anker Sørensen, til Arbejderen.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


11. mar. 2010 - 00:00   03. sep. 2012 - 12:49

Indland