26 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Anklager mangler bevis mod foreningen Oprør

Anklager mangler bevis mod foreningen Oprør

Tirsdag, 08. december, 2009, 00:00:00

Der er intet bevis på at foreningen Oprør har overført penge til FARC og PFLP, indrømmer kriminalassistent

Anklageren står ikke stærkt efter de første to retsmøder i retssagen mod foreningens Oprørs talsperson.
I går måtte kriminalassistent Morten Peters erkende i retten, at der ikke er beviser på at Oprør har overført penge til befrielsesbevægelserne FARC i Colombia og palæstinensiske PFLP.
Oprørs talsmand Patrick Mac Manus er sigtet for at have overført i alt 100.000 kroner til de to organisationer, som begge står på EU`s terrorliste og for at opfordre andre til at støtte bevægelserne. Oprør har forklaret i retten, at de kom med meddelelsen om den økonomiske støtte ene og alene for at skabe debat om de udemokratiske terrorlister, men at pengene aldrig reelt er overført til FARC og PFLP. Det foto som findes af overleveringen af pengene er konstrueret til lejligheden, oplyser Oprør.
Morten Peters har gennemgået 2000 mails på Patrick Mac Manus` computer, som blev beslaglagt af politiet. Men han erkender, at der intet findes som indikerer at pengene er sendt af sted.
- Det er ikke dokumenteret, at der er tale om rigtige penge på fotoet og der er heller ikke dokumenterede oplysninger om, at pengene er overleveret, sagde Morten Peters i retten i går.
Tre tidligere og nuværende talsmænd fra Oprør vidnede også på gårsdagens retsmøde. De understøttede alle sammen Patrick Mac Manus` forklaring og understregede også, at Oprør fungerer som et kollektiv, hvor beslutningerne tages i fællesskab.
Retssagen fortsætter efter nytår med møder 8. og 15. januar. Der falder dom den 8. februar.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


08. dec. 2009 - 00:00   03. sep. 2012 - 13:07

Indland