01 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Pause i skraldekonflikt

Pause i skraldekonflikt

Torsdag, 29. oktober, 2009, 00:00:00

Onsdag brugte de fyrede skraldemænd på en tiltrængt fridag, og til at overveje hvordan kampen for ordnede forhold i branchen skal fortsættes

I går tog de fyrede skraldemænd sig en tiltrængt hviledag.
De har haft fart på, siden HCS i sidste uge fyrede 50 strejkende skraldemænd, fordi de nægtede at følge firmaets krav om at genoptage arbejdet efter næsten tre ugers strejke.
- Vi har valgt at bruge dagen på familie og venner og til at tænke over, hvordan vi fortsætter kampen. For det er vi fast besluttet på at gøre, siger Ronni Larsen, skraldemændenes talsmand til Arbejderen.
Skraldemændene ved R98 valgte fra morgenstunden i går at genoptage arbejdet efter to dages sympatistrejke. Også chaufførerne i RenoFlex-gruppen fandt efter en dags sympatistrejke tilbage bag rattet.
De 30 ansatte på genbrugspladserne i Kolding Kommune indledte gårsdagen med at fortsætte den sympatistrejke, de indledte tirsdag. Men på et møde op ad formiddagen valgte de at trække i arbejdstøjet igen.
Ifølge Arbejderens oplysninger følger kolleger over hele landet de fyredes kamp for tålelige og anstændige arbejdsvilkår i branchen meget nøje. Der er stor respekt for den kamp, de har kastet sig ud i.
'Disse skraldemænd kæmper en kamp på vegne af hele affaldsbranchen mod et firma, der med sit syn på arbejdsmiljø og anstændige arbejdsforhold overhovedet ikke har noget at gøre i vores skraldebranche, og det er ufatteligt, at forskellige kommuner ikke kan få øjnene op for al den plat, dette firma står for', hedder det således i en støtteudtalelse fra skraldemænd/-kvinder ved Kolding Kommunes renovation.
- Det er en utrolig opmuntring at opleve den sympati og opbakning fra kollegerne. I det hele taget har de sidste dages støtte været med til, at vi ikke længere føler os som Palle alene i verden, siger Ronni Larsen.
I går aftes blev der holdt strejkestøttemøde for de fyrede skraldemænd i Vanløse Kulturhus. På mødet skulle der tages stilling til forslaget om at opbygge en strejkestøttekomité.
Strejken får nu også et politisk efterspil. Enhedslistens Per Clausen har bedt justitsminister Brian Mikkelsen (K) svare på, hvad politiet har brugt af tid og penge på skraldekonflikten, blandt andet med fjernelse af blokadevagter.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


29. okt. 2009 - 00:00   03. sep. 2012 - 13:07

Indland